RSS

Billboard zgjedh këngët më të mira të vitit 2017


Të gjitha zgjedhjet u përzgjodhën nga stafi Billboard si të preferuarit e tyre.
songs-of-the-year-2017-billboard-1500
22. Dua Lipa, “New Rules”
10. Portugal. The Man, “Feel It Still”
9. The Weeknd, “I Feel It Coming (feat. Daft Punk)”
8. Harry Styles, “Sign of the Times”
7. J Balvin & Willy William, “Mi Gente (feat. Beyonce)”
6. Kendrick Lamar, “HUMBLE.”
5. Lil Uzi Vert, “XO Tour Llif3″
4. Luis Fonsi & Daddy Yankee, “Despacito (feat. Justin Bieber)”
3. Calvis Harris, “Slide (feat. Frank Ocean & Migos)”
2. Cardi B, “Bodak Yellow”
1. Selena Gomez, “Bad Liar”

 
Leave a comment

Posted by on December 14, 2017 in News

 

Këto janë videot muzikore më të shikuara në Vevo Në vitin 2017


Këto janë videot muzikore më të shikuara në Vevo Në vitin 2017 RED-ANTLER-VEVO-LOGO-RED
1. Luis Fonsi – “Despacito (ft. Daddy Yankee)” – 4,374,432,538

2. Shakira – “Chantaje (ft. Maluma)” – 1,664,319,666

3. J Balvin & Willy William – “Mi Gente” – 1,317,919,414

4. Maluma – “Felices los 4” – 1,163,692,947

5. CNCO – “Reggaetón Lento” – 1,069,397,336

6. The Chainsmokers – “Closer (ft. Halsey)” (Lyric) – 995,963,151

7. Chris Jeday – “Ahora Dice (ft. J Balvin, Ozuna, Arcangel)” – 990,658,920

8. Ricky Martin – “Vente Pa’ Ca (ft. Maluma)” – 987,027,542

9. Shawn Mendes – “Treat You Better” – 890,955,787

10. DJ Khaled – “I’m the One (ft. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper, and Lil Wayne)” – 852,673,645

 
Leave a comment

Posted by on December 14, 2017 in News

 

Këto janë videot muzikore më të shikuara të YouTube në 2017


YouTube Top 10 Music Videos of 2017

 1. Luis Fonsi – Despacito ft. Daddy Yankee
 2. Ed Sheeran – Shape of You [Official Video]
 3. J Balvin, Willy William – Mi Gente (Official Video)
 4. Maluma – Felices los 4 (Official Video)
 5. Bruno Mars – That’s What I Like [Official Video]
 6. Chris Jeday – Ahora Dice (Official Video) ft. J. Balvin, Ozuna, Arcángel
 7. El Amante – Nicky Jam (Video Oficial) (Álbum Fénix)
 8. Jason Derulo – Swalla (feat. Nicki Minaj & Ty Dolla $ign) (Official Music Video)
 9. DJ Khaled – I’m the One ft. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper, Lil Wayne
 10. Enrique Iglesias – Súbeme la Radio (Official Video) ft. Descemer Bueno, Zion & Lennox

  YouTube Top 10 Trending Videos of 2017

  1. Until We Will Become Dust – Oyster Masked (ตราบธุลีดิน – หน้ากากหอยนางรม) | The Mask Singer 2
  2. Ed Sheeran – Shape Of You | Kyle Hanagami Choreography
  3. Ping Pong Trick Shots 3 | Dude Perfect
  4. Darci Lynne: 12-Year-Old Singing Ventriloquist Gets Golden Buzzer – America’s Got Talent 2017
  5. Ed Sheeran Carpool Karaoke
  6. Lady Gaga’s Full Pepsi Zero Sugar Super Bowl LI Halftime Show | NFL
  7. “Inauguration Day” — A Bad Lip Reading of Donald Trump’s Inauguration
  8. Bill Wurtz’s history of the entire world, i guess
  9. In a Heartbeat – Animated Short Film
  10. Children interrupt BBC News interview – BBC NewsYoutube-891x470
 
Leave a comment

Posted by on December 14, 2017 in News

 

Shihni se çfarë ishte në trend në vitin 2017


Google zbulon kërkimet më të mëdha të vitit 2017, ato janë si vijon: Kërkime, Njerëz, Lajme Globale, Aktorë,  Teknike, Zgjedhjet, Ngjarjet Globale Sportive, , Filma, Muzikantë , Recetë, Këngët , dhe TV Shows.

Searches. Global. 2017

10

India National Cricket Team

Actors. Global. 2017
Consumer Tech. Global. 2017
Elections. Global. 2017
 
Leave a comment

Posted by on December 13, 2017 in News

 

Thënie për bamirësinë


Unë mendoj se dhembshuria është gjëja më e çmuar që ekziston. Është diçka që vetëm ne qeniet njerëzore mund të zhvillohet. Nëse ne kemi një zemër të mirë, një zemër të ngrohtë, ndjenja të ngrohta, ne te gjithe do të jemi të lumtur dhe të kënaqur

Një jetë me kuptim te plote nuk është duke qene i pasur, duke qenë i njohur , duke qenë shumë të arsimuar ose i përsosur. Bëhet fjalë për të qenë i vërtetë, i drejte duke qene i përulur, duke qenë në gjendje për të ndarë kohen me te tjeret dhe të prekin jetën e të tjerëve. Vetëm atëherë ne mund të kemi një jetë të plotë, te lumtur dhe të kënaqur.

Kush mbyll veshin ndaj britmës së të varfërit, do të bërtasë edhe ai, por nuk do të ketë përgjigje.
Fjalët e urta 21;13

Fuqia e dhembshurisë është më e fortë se sa ju mendoni, sepse ka të bëjë me imagjinimin e vuajtjeve të të tjerëve në një nivel më të thellë; Rrjedhimisht ka më shumë gjasa të motivojë veprimin.

Nëse ju bëni një punë të mirë për të tjerët, me atë dozë gëzimi, ju mund të shëroni edhe veten në të njëjtën kohë
-Anonim
Dhemshuria eshte nje shenje e nje krijese te persosur
-Anonim
Burim i vërtetë i pasurisë dhe kapitalit në këtë epokë të re nuk jane gjërat materiale … është njeriu, shpirti njerëzor,
-Anonim

Te jeshe i lumter per lumturin e njerezve te tjere rrit lumturin e juaj

“Nëse ndizet një qiri për dikë tjetër ai gjithashtu do të shndrit rrugën tuaj.” ~ Buda

Qëllimi i jetës njerëzore është të shërbejë dhe të tregojë dhembshuri dhe vullnetin për të ndihmuar të tjerët. – Albert Schweitzer

Ne kemi ardhur me asgjë, ne do të shkojmë me asgjë, por një gjë e madhe që ne mund të arrijmë në jetën tonë të bukur është … Një kujtim i vogël në mendjen e dikujt dhe një vend i vogël në zemrën e dikujt.

Unë besoj se Zoti ka dërguar secilin prej nesh në tokë për një qëllim. Dhe se qëllimi është të ndihmojë dhe të duam njëri-tjetrin.

Kur kam takuar njerëz nga kultura të tjera unë e di se edhe ata duan lumturi dhe nuk duan vuajtje, kjo me lejon mua për të parë ata si vëllezër dhe motra.

”Një mjek i mençur ka thënë: “Ilaçi më i mirë për njerëzit është dashuria.” Dikush pyeti: “Në qoftë se kjo nuk funksionon?” Ai buzëqeshi dhe u përgjigj: “rriteni dozën.”

Ai që ka mëshirë për të varfërin i jep hua Zotit, i cili do t’ia kthejë ato që i ka dhënë.
Fjalët e urta 19 ;17

“Kur isha i ri, dëshiroja ta ndryshoja botën, e kuptova se ishte e vështirë të ndryshohej bota, kështu që u përpoqa të ndryshoja kombin tim. Kur gjeta se nuk mund ta ndryshoja kombin, fillova të përqendrohesha në qytet, nuk mund ta ndryshoja qytetin dhe si një njeri i moshuar, unë u përpoqa të ndryshoja familjen time Tani, si një plak, e kuptoj se e vetmja gjë që mund të ndryshoj është vetë, dhe papritmas e kuptoj që, unë mund të kisha bërë një ndikim në familjen time, familja ime dhe unë mund të kishim ndikim në qytetin tonë, ndikimi i tyre mund të kishte ndryshuar kombin dhe unë me të vërtetë mund të kisha ndryshuar botën “. ~ Autori i panjohur

Njerëzit e mençur e dinë këtë të vërtetë: e vetmja mënyrë për të ndihmuar veten është të ndihmoni të tjerët”. ~ Elbert Hubbard
18581673_1514722841902711_7227017496790750131_n “Kur hap zemrën për të dhënë, engjëjt fluturojnë në derën tuaj.”

-Anonim

 “Duhet të jemi të varfër për të njohur luksin e dhënies!”

– George Eliot

 “Nëse doni lumturi për një orë, të marrë një sy gjumë.

Nëse doni lumturi për një ditë, shkoni në peshkim.
Nëse doni lumturi për një vit, trashëgoni një pasuri.
Nëse doni lumturi për një jetë, ndihmoni dikë ”
– Chinese Proverb

 Ju mund të keni dëgjuar për Black Friday dhe Cyber ​​Monday. Por ka një ditë tjetër që eshte me e rendisishme ”Giving Tuesday”

“Ai që donte të siguronte të mirën e të tjerëve,Ka siguruar tashmë vetën. ”

Konfuci

 Bamirësia e vërtetë është dëshira për të qenë të dobishme për të tjerët pa menduar për shpërblimin.

Emanuel Swedenborg

 Testi i përparimit tonë është nëse sigurojmë mjaftueshëm për ata që kanë shumë pak.

Franklin D. Roosevelt

 A është i vetëdijshëm bota e pasur se si jetojnë katër miliardë? Nëse do të ishim të vetëdijshëm, do të donim të ndihmonim.

Bill Gates

 Më mirë do të thosha, Ai jetonte në mënyrë të dobishme, ‘se,’ Ai vdiq i pasur ‘.

Benjamin Franklin

 Pasuria nuk është për të ushqyer egot tona, por për të ushqyer të uriturit dhe për të ndihmuar njerëzit të ndihmojnë vetveten.

-Andrew Carnegie

 Ajo që bëjmë për vete vdes me ne. Ajo që bëjmë për të tjerët mbetet dhe është e pavdekshme.

-Albert Pike

 Pasuria e vërtetë e një njeriu është e mira që ai bën në këtë botë.

-Profeti Muhamed

 
Leave a comment

Posted by on December 4, 2017 in News

 

Nominimet Grammy 2018 – Lista e plotë


Jay-Z kryeson listen  me 8 nominime këtë vit! Kendrick Lamar ka shtatë nominime, dhe Bruno Mars është artisti i tretë më i nominuar me gjashtë nominime. Taylor Swift ka gjithashtu dy nominime këtë vit,/Tupani/hk

grammys-nominations-2018

Record Of The Year:
“Redbone” — Childish Gambino
“Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
“The Story Of O.J.” — Jay-Z
“HUMBLE.” — Kendrick Lamar
“24K Magic” — Bruno Mars

Album Of The Year:
“Awaken, My Love!” — Childish Gambino
4:44 — Jay-Z
DAMN. — Kendrick Lamar
Melodrama — Lorde
24K Magic — Bruno Mars

Song Of The Year:
“Despacito” — Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber)
“4:44” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)
“Issues” — Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels)
“1-800-273-8255” — Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid)
“That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best New Artist:
Alessia Cara
Khalid
Lil Uzi Vert
Julia Michaels
SZA

POP FIELD

Best Pop Solo Performance:
“Love So Soft” — Kelly Clarkson
“Praying” — Kesha
“Million Reasons” — Lady Gaga
“What About Us” — P!nk
“Shape Of You” — Ed Sheeran

Best Pop Duo/Group Performance:
“Something Just Like This” — The Chainsmokers & Coldplay
“Despacito” — Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
“Thunder” — Imagine Dragons
“Feel It Still” — Portugal. The Man
“Stay” — Zedd & Alessia Cara

Best Traditional Pop Vocal Album:
Nobody But Me (Deluxe Version) — Michael Bublé
Triplicate — Bob Dylan
In Full Swing — Seth MacFarlane
Wonderland — Sarah McLachlan
Tony Bennett Celebrates 90 — (Various Artists) Dae Bennett, Producer

Best Pop Vocal Album:
Kaleidoscope EP — Coldplay
Lust For Life — Lana Del Rey
Evolve — Imagine Dragons
Rainbow — Kesha
Joanne — Lady Gaga
÷ (Divide) — Ed Sheeran

DANCE/ELECTRONIC FIELD

Best Dance Recording:
“Bambro Koyo Ganda” — Bonobo Featuring Innov Gnawa
“Cola” — Camelphat & Elderbrook
“Andromeda” — Gorillaz Featuring DRAM
“Tonite” — LCD Soundsystem
“Line Of Sight” — Odesza Featuring WYNNE & Mansionair

Best Dance/Electronic Album:
Migration — Bonobo
3-D The Catalogue — Kraftwerk
Mura Masa — Mura Masa
A Moment Apart — Odesza
What Now — Sylvan Esso

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD

Best Contemporary Instrumental Album:
What If — The Jerry Douglas Band
Spirit — Alex Han
Mount Royal — Julian Lage & Chris Eldridge
Prototype — Jeff Lorber Fusion
Bad Hombre — Antonio Sanchez

ROCK FIELD

Best Rock Performance:
“You Want It Darker” — Leonard Cohen
“The Promise” — Chris Cornell
“Run” — Foo Fighters
“No Good” — Kaleo
“Go To War” — Nothing More

Best Metal Performance:
“Invisible Enemy” — August Burns Red
“Black Hoodie” — Body Count
“Forever” — Code Orange
“Sultan’s Curse” — Mastodon
“Clockworks” — Meshuggah

Best Rock Song:
“Atlas, Rise!” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)
“Blood In The Cut” — JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay)
“Go To War” — Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More)
“Run” — Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)
“The Stage” — Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold)

Best Rock Album:
Emperor Of Sand — Mastodon
Hardwired…To Self-Destruct — Metallica
The Stories We Tell Ourselves — Nothing More
Villains — Queens Of The Stone Age
A Deeper Understanding — The War On Drugs

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album:
Everything Now — Arcade Fire
Humanz — Gorillaz
American Dream — LCD Soundsystem
Pure Comedy — Father John Misty
Sleep Well Beast — The National

R&B FIELD

Best R&B Performance:
“Get You” — Daniel Caesar Featuring Kali Uchis
“Distraction” — Kehlani
“High” — Ledisi
“That’s What I Like” — Bruno Mars
“The Weekend” — SZA

Best Traditional R&B Performance:
“Laugh And Move On” — The Baylor Project
“Redbone” — Childish Gambino
“What I’m Feelin’” — Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones|
“All The Way” — Ledisi
“Still” — Mali Music

Best R&B Song:
“First Began” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton)
“Location” — Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid)
“Redbone” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
“Supermodel” — Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA)
“That’s What I Like” — Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best Urban Contemporary Album:
Free 6LACK — 6LACK
“Awaken, My Love!” — Childish Gambino
American Teen — Khalid
Ctrl — SZA
Starboy — The Weeknd

Best R&B Album:
Freudian — Daniel Caesar
Let Love Rule — Ledisi
24K Magic — Bruno Mars
Gumbo — PJ Morton
Feel The Real –Musiq Soulchild

RAP FIELD

Best Rap Performance:
“Bounce Back” — Big Sean
“Bodak Yellow” — Cardi B
“4:44” — Jay-Z
“HUMBLE.” — Kendrick Lamar
“Bad And Boujee” — Migos Featuring Lil Uzi Vert

Best Rap/Sung Performance:
“PRBLMS” — 6LACK
“Crew” — Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy
“Family Feud” — Jay-Z Featuring Beyoncé
“LOYALTY.” — Kendrick Lamar Featuring Rihanna
“Love Galore” — SZA Featuring Travis Scott

Best Rap Song:
“Bodak Yellow” — Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B)
“Chase Me” — Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer,
songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi)
“HUMBLE.” — Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)
“Sassy” — Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody)
“The Story Of O.J.” — Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)

Best Rap Album:
4:44 — Jay-Z
DAMN. — Kendrick Lamar
Culture — Migos
Laila’s Wisdom — Rapsody
Flower Boy — Tyler, The Creator

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance:
“Body Like A Back Road” — Sam Hunt
“Losing You: –Alison Krauss
“Tin Man” — Miranda Lambert
“I Could Use A Love Song” — Maren Morris
“Either Way” — Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance:
“It Ain’t My Fault” — Brothers Osborne
“My Old Man” — Zac Brown Band
“You Look Good” — Lady Antebellum
“Better Man” — Little Big Town
“Drinkin’ Problem” — Midland

Best Country Song:
“Better Man” — Taylor Swift, songwriter (Little Big Town)
“Body Like A Back Road” — Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt)
“Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)
“Drinkin’ Problem” — Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland)
“Tin Man” — Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album:
Cosmic Hallelujah — Kenny Chesney
Heart Break — Lady Antebellum
The Breaker — Little Big Town
Life Changes — Thomas Rhett
From A Room: Volume 1 — Chris Stapleton

NEW AGE FIELD

Best New Age Album:
Reflection — Brian Eno
SongVersation: Medicine — India.Arie
Dancing On Water — Peter Kater
Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 — Kitaro
Spiral Revelation — Steve Roach

JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo:
“Can’t Remember Why” — Sara Caswell, soloist
“Dance Of Shiva” — Billy Childs, soloist
“Whisper Not” — Fred Hersch, soloist
“Miles Beyond” — John McLaughlin, soloist
“Ilimba” — Chris Potter, soloist

Best Jazz Vocal Album:
The Journey — The Baylor Project
A Social Call — Jazzmeia Horn
Bad Ass And Blind — Raul Midón
Porter Plays Porter — Randy Porter Trio With Nancy King
Dreams And Daggers — Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album:
Uptown, Downtown — Bill Charlap Trio
Rebirth — Billy Childs
Project Freedom –Joey DeFrancesco & The People
Open Book — Fred Hersch
The Dreamer Is The Dream — Chris Potter

Best Large Jazz Ensemble Album:
MONK’estra Vol. 2 — John Beasley
Jigsaw — Alan Ferber Big Band
Bringin’ It — Christian McBride Big Band
Homecoming — Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne
Whispers On The Wind — Chuck Owen And The Jazz Surge

Best Latin Jazz Album:
Hybrido – From Rio To Wayne Shorter — Antonio Adolfo
Oddara — Jane Bunnett & Maqueque
Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos — Anat Cohen & Marcello Gonçalves
Típico — Miguel Zenón
Jazz Tango — Pablo Ziegler Trio

GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD

Best Gospel Performance/Song:
“Too Hard Not To” — Tina Campbell
“You Deserve It” — JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn
“Better Days” — Le’Andria
“My Life” — The Walls Group
“Never Have To Be Alone” — CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:
“Oh My Soul” — Casting Crowns
“Clean” — Natalie Grant
“What A Beautiful Name” — Hillsong Worship
“Even If” — MercyMe
“Hills And Valleys” — Tauren Wells

Best Gospel Album:
Crossover: Live From Music City — Travis Greene
Bigger Than Me — Le’Andria
Close — Marvin Sapp
Sunday Song — Anita Wilson
Let Them Fall In Love — CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album:
Rise — Danny Gokey
Echoes (Deluxe Edition) — Matt Maher
Lifer — MercyMe
Hills And Valleys — Tauren Wells
Chain Breaker — Zach Williams

Best Roots Gospel Album:
The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 — The Collingsworth Family
Give Me Jesus — Larry Cordle
Resurrection — Joseph Habedank
Sing It Now: Songs Of Faith & Hope — Reba McEntire
Hope For All Nations — Karen Peck & New River

LATIN FIELD

Best Latin Pop Album:
Lo Único Constante — Alex Cuba
Mis Planes Son Amarte — Juanes
Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 — La Santa Cecilia
Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) — Natalia Lafourcade
El Dorado — Shakira

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:
Ayo — Bomba Estéreo
Pa’ Fuera — C4 Trío & Desorden Público
Salvavidas De Hielo — Jorge Drexler
El Paradise — Los Amigos Invisibles
Residente — Residente

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):
Ni Diablo Ni Santo — Julión Álvarez Y Su Norteño Banda
Ayer Y Hoy — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
Momentos — Alex Campos
Arriero Somos Versiones Acústicas — Aida Cuevas
Zapateando En El Norte — Humberto Novoa, producer (Various Artists)

Best Tropical Latin Album:
Albita — Albita
Art Of The Arrangement — Doug Beavers
Salsa Big Band — Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta
Gente Valiente — Silvestre Dangond
Indestructible — Diego El Cigala

AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD

Best American Roots Performance:
Killer Diller Blues — Alabama Shakes
Let My Mother Live — Blind Boys Of Alabama
Arkansas Farmboy — Glen Campbell
Steer Your Way — Leonard Cohen
I Never Cared For You — Alison Krauss

Best American Roots Song:
“Cumberland Gap” — David Rawlings
“I Wish You Well” — The Mavericks
“If We Were Vampires” — Jason Isbell And The 400 Unit
“It Ain’t Over Yet” — Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White
“My Only True Friend” –Gregg Allman

Best Americana Album:
Southern Blood — Gregg Allman
Shine On Rainy Day — Brent Cobb
Beast Epic — Iron & Wine
The Nashville Sound — Jason Isbell And The 400 Unit
Brand New Day — The Mavericks

Best Bluegrass Album:
Fiddler’s Dream — Michael Cleveland
Laws Of Gravity — The Infamous Stringdusters
Original — Bobby Osborne
Universal Favorite — Noam Pikelny
All The Rage – In Concert Volume One [Live] — Rhonda Vincent And The Rage

Best Traditional Blues Album:
Migration Blues — Eric Bibb
Elvin Bishop’s Big Fun Trio — Elvin Bishop’s Big Fun Trio
Roll And Tumble — R.L. Boyce
Sonny & Brownie’s Last Train — Guy Davis & Fabrizio Poggi
Blue & Lonesome — The Rolling Stones

Best Contemporary Blues Album:
Robert Cray & Hi Rhythm — Robert Cray & Hi Rhythm
Recorded Live In Lafayette — Sonny Landreth
TajMo — Taj Mahal & Keb’ Mo’
Got Soul — Robert Randolph & The Family Band
Live From The Fox Oakland — Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album:
Mental Illness — Aimee Mann
Semper Femina — Laura Marling
The Queen Of Hearts — Offa Rex
You Don’t Own Me Anymore — The Secret Sisters
The Laughing Apple — Yusuf / Cat Stevens

Best Regional Roots Music Album:
Top Of The Mountain — Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers
Ho’okena 3.0 — Ho’okena
Kalenda — Lost Bayou Ramblers
Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] — Northern Cree
Pua Kiele — Josh Tatofi

REGGAE FIELD

Best Reggae Album:
Chronology — Chronixx
Lost In Paradise — Common Kings
Wash House Ting — J Boog
Stony Hill — Damian “Jr. Gong” Marley
Avrakedabra — Morgan Heritage

WORLD MUSIC FIELD

Best World Music Album:
Memoria De Los Sentidos — Vicente Amigo
Para Mi — Buika
Rosa Dos Ventos — Anat Cohen & Trio Brasileiro
Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration — Ladysmith Black Mambazo
Elwan — Tinariwen

CHILDREN’S FIELD

Best Children’s Album:
Brighter Side — Gustafer Yellowgold
Feel What U Feel — Lisa Loeb
Lemonade — Justin Roberts
Rise Shine #Woke — Alphabet Rockers
Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World — Ladysmith Black Mambazo

SPOKEN WORD FIELD

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):
Astrophysics For People In A Hurry — Neil Degrasse Tyson
Born To Run — Bruce Springsteen
Confessions Of A Serial Songwriter — Shelly Peiken
Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) — Bernie Sanders And Mark Ruffalo
The Princess Diarist — Carrie Fisher

COMEDY FIELD

Best Comedy Album:
The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas — Dave Chappelle
Cinco — Jim Gaffigan
Jerry Before Seinfeld — Jerry Seinfeld
A Speck Of Dust — Sarah Silverman
What Now? — Kevin Hart

MUSICAL THEATER FIELD

Best Musical Theater Album:
Come From Away — Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)
Dear Evan Hansen — Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)
Hello, Dolly! — Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:
Baby Driver — (Various Artists)
Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 — (Various Artists)
Hidden Figures: The Album — (Various Artists)
La La Land — (Various Artists)
Moana: The Songs — (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media:
Arrival — Jóhann Jóhannsson, composer
Dunkirk — Hans Zimmer, composer
Game Of Thrones: Season 7 — Ramin Djawadi, composer
Hidden Figures — Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers
La La Land — Justin Hurwitz, composer

Best Song Written For Visual Media:
“City Of Stars” — Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)
“How Far I’ll Go” — Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho)
“I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” — Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift)
“Never Give Up” — Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia)
“Stand Up For Something” — Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)

COMPOSING/ ARRANGING FIELD

Best Instrumental Composition:
“Alkaline” — Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)
“Choros #3” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)
“Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, composer (Nate Smith)
“Three Revolutions” — Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés)
“Warped Cowboy” — Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:
“All Hat, No Saddle” — Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)
“Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” — John Williams, arranger (John Williams)
“Home Free (For Peter Joe)” — Nate Smith, arranger (Nate Smith)
“Ugly Beauty/Pannonica” — John Beasley, arranger (John Beasley)
“White Christmas” — Chris Walden, arranger (Herb Alpert)

Best Arrangement, Instruments and Vocals:
“Another Day Of Sun” — Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast)
“Every Time We Say Goodbye” — Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)
“I Like Myself” — Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane)
“I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” — Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)
“Putin” — Randy Newman, arranger (Randy Newman)

PACKAGE FIELD

Best Recording Package:
El Orisha De La Rosa — Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz)
Mura Masa — Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa)
Pure Comedy (Deluxe Edition) — Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)
Sleep Well Beast — Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National)
Solid State — Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:
Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Tim Breen, art director (Various Artists)
Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) — Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds)
May 1977: Get Shown The Light — Masaki Koike, art director (Grateful Dead)
The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition — Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists)
Warfaring Strangers: Acid Nightmares — Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists)

NOTES FIELD

Best Album Notes:
Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth — Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists)
Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition — Ted Olson, album notes writer (Various Artists)
The Complete Piano Works Of Scott Joplin — Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling)
Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute — David Giovannoni, album notes writer (Various Artists)
Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings — Lynell George, album notes writer (Otis Redding)
Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)

HISTORICAL FIELD

Best Historical Album:
Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta — Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)
The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 — Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould)
Leonard Bernstein – The Composer — Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)
Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa — Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
Washington Phillips And His Manzarene Dreams — Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Non-Classical:
Every Where Is Some Where — Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay)
Is This The Life We Really Want? — Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters)
Natural Conclusion — Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)
No Shape — Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius)
24K Magic — Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

Producer Of The Year, Non-Classical:
Calvin Harris
Greg Kurstin
Blake Mills
No I.D.
The Stereotypes

Best Remixed Recording:
“Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” — Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)
“Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” — SMLE, remixers (Bobby Rush)
“Undercover (Adventure Club Remix)” — Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani)
“A Violent Noise (Four Tet Remix)” — Four Tet, remixer (The xx)
“You Move (Latroit Remix)” — Dennis White, remixer (Depeche Mode)

SURROUND SOUND FIELD

Best Surround Sound Album:
Early Americans — Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)
Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)
So Is My Love — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)
3-D The Catalogue — Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)
Tyberg: Masses — Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

PRODUCTION, CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Classical:
Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs — Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Kleiberg: Mass For Modern Man — Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)
Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
Tyberg: Masses — John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

Producer Of The Year, Classical:
Blanton Alspaugh
Manfred Eicher
David Frost
Morten Lindberg
Judith Sherman

CLASSICAL FIELD

Best Orchestral Performance:
Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Best Opera Recording:
Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra)
Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus)
Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro)
Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)

Best Choral Performance:
Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing)
Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)
Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)
Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae)
Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:
Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo
Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra
Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico
Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich
Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists

Best Classical Instrumental Solo:
Bach: The French Suites — Murray Perahia
Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)
Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)
Transcendental — Daniil Trifonov

Best Classical Solo Vocal Album:
Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)
Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig)
Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist
In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro)
Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)

Best Classical Compendium:
Barbara — Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer
Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir — Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer
Les Routes De L’Esclavage — Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer
Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger — Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer

Best Contemporary Classical Composition:
Danielpour: Songs Of Solitude — Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Higdon: Viola Concerto — Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Mansurian: Requiem — Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)
Schoenberg, Adam: Picture Studies — Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Zhou Tian: Concerto For Orchestra — Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra)

MUSIC VIDEO/FILM FIELD

Best Music Video:
“Up All Night” — Beck
“Makeba” — Jain
“The Story Of O.J.” — Jay-Z
“Humble.” — Kendrick Lamar
“1-800-273-8255” — Logic Featuring Alessia Cara & Khalid

Best Music Film:
“One More Time With Feeling” — Nick Cave & The Bad Seeds
“Long Strange Trip” — (The Grateful Dead)
The Defiant Ones — (Various Artists)
“Soundbreaking” — (Various Artists)
Two Trains Runnin’ — (Various Artists)

 
Leave a comment

Posted by on November 28, 2017 in News

 

Dashnia


Edhe sikur të kisha dhuntinë e profecisë, edhe të dija të gjitha misteret dhe mbarë shkencën dhe të kisha gjithë besimin sa të luaja nga vendi malet, por të mos kisha dashuri, nuk jam asgjë.

1 Corinthians 13-2
15966238_1348797811828549_3015226217321785289_n

 
Leave a comment

Posted by on November 13, 2017 in News