RSS

‘Ardhmëria’ e Deçanit rritë këngën shqip (Foto+Video)


besiana-mehmedi
Edhe këtë vit në Deçan u mbajt festivali mbarëkombëtar i këngës për fëmijë që përkon me rastin e Ditës së Paqes në botë. I pranishëm ishte zëvendësministri I kulturës në Ministrinë e Kulturës, të Shqipërisë, Zef Cuni dhe kryetari i Unionit artistik të kombit shqiptar, Azgan Haklaj, i cili ndau mirënjohje me titull “Nderi I Unionit” për Besiana Mehmedin dhe Shkodran Tolaj dy promotorë të artit të vërtetë dhe ruajtjes së vlerave. E veçantë ishte prezenca e bilbilit të këngës shqipe, Nexhmije Pagarusha, e cila tradicionalisht në këtë festival jep dhe çmimin e saj për solistin më të mirë. Kësaj here ky çmm shkoi në Kërcovë dhe iu dha pikërisht solistes Salije Bajrami, e cila interpretoi këngë për Nexhmije Pagarushën.
selvije bajrami

Sivjet në garë ishin 14 krijime të reja të kompozitorëve e tekst shkruesve: Selvete Krasniqi, Riza Dolaku, Qamil Aliu, Mentor Thaqi, Arta Zeqiraj, Arta Nuhiu, Defrim Beluli, Damir Imeri, Fatos Canolli, Jetmir Mehmeti, Suela Tukaj, Bardhyl Hysa, Saimir Gjoka, Shkodran Tolaj, Naim Gjoshi të interpretuara nga fëmijët e ardhur nga të gjitha hapësirat shqiptare.

Krijimet u vlerësuan nga juria profesionale në përbërje: Sabaudin Zhuta, nga Maqedonia, profesor universitar, Sami Piraj, kompozitor, drejtor në Ministrinë e Kulturës të Koosvës, Shqipe Halili, redaktore e emisioneve për fëmijë pranë RTK-së.

Cmimet për autorë u takuan: Suela Tukaj, si tekst shkruese e këngës “Dua të mbetem Piter Pan dhe Riza Dolakut si orkestrues më i mirë I këngës “Kush ka vajza botën ka”. Çmimi i festivalit Ardhmëria dhe shoqatës “Kult”, si organizatore, i takoi vajzës Vigjilenta Sertolli që interpretoi këngën e Slvete Krasniqit ”Edhe në si ti”.
14494755_188106998285464_7449086119555746331_n

Çmimet junior u ndanë në mes Erion Bajraktarit me këngën “Palaco” të Naim Gjoshit, çmimi i dytë, Orhidea Zeqirajt, me këngën “Me gjithë shpirt” të Arta Zeqirajt, çmimi i parë kuintetit Ali Gashit, Diellza e Diona Aliçka, Stina e Stinor Binakaj për këngën “Kukubeti”, të autorit Shkodran Tolaj.
kukubeti stina stinor binakaj diellza diona,ali
U ndanë dhe tre çmime për tre solistët më të mirë: Çmimi i tretë i takoi Blendi Mustafajt, i dyti Albina Demhasajt, kurse i pari “Nexhmije Pagarusha” Salije Bajramit.
14462804_188128688283295_5795963912792247565_n
Çmimet e jurisë profesionale u vendosën duke u dhënë tre çmime të treta për Brenlisa e Saranda Nitaj ”N’krah të shqipes ilirike”, nga Ymer Baqaj ,për Albina Demhasaj për “Lule ëndërra”, kompozim i Besiana Mehmedit
14390753_188147034948127_5346739690161647936_n
albina-demhasaj
dhe për motrat Anjeza, Blinera e Bujana Avdimetaj që interpretuan këngën e Riza Dolakut “Kush ka vajza botën ka”.
14433158_185799858516178_9025975710851038105_n
Çmimet e dyta u takuan Salije Bajramit për këngën “Ëndërra e Bareshës”, nga Shkodran Tolaj dhe Arnesa Kadrijajt për këngën “Shtëpia me gurë”.
14469539_186988491730648_921123590137370486_n
Çmimi i parë jurisë profesionale i takoi Flutura Lokajt, e cila interpretoi këngën “Si Majlinda”, prodhim I produksionit dhe studios “Kult”.
flutura-lokaj
Çmimi i publikut i takoi duetit Avdyl Berisha e Aurela Hasanaj, që interpretuan këngën “Heronjtë e Dukagjinit”, të autorit Shkodan Tolaj. Njëherazi ky duet mori çmimin “Dervish Shaqa”, për ruajtjen e vlerave autoktone.(teksti zeri/tupani)
Fotot nga Dubiksat
avdyl-berisha

14432964_186987415064089_5863749733145164324_n
Ndarja e cmimeve Video

 
Leave a comment

Posted by on September 29, 2016 in Foto, News, Video

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

MTV EMAs: 2016 -Nominimet (Lista e plotë )


Tupani paraqet listen e plote te nominimeve ,Justin Bieber dhe Beyonce udheheqin kete vite me nga  pesë nominime secili . Vjen  me katër nominime  Adele, Coldplay, Shawn Mendes dhe Lukas Graham.,Nderkoh edhe Bebe Rexha ka dy Nominime dhe Dua Lipa nje mund ti votoni ne  linkun me poshte,
Votimi ka filluar tashmë në faqen zyrtare MTV EMA,http://tv.mtvema.com/vote#cat=best-new
http://tv.mtvema.com/vote#cat=best-push

Ceremonia e keti  vitit 2016 do të zhvillohet ne Roterdam, Holandë të dielën (6 nëntor 2016) Tupani/hk

Lista e plotë e nominimeve eshte  si më poshtë:
skgbqqzr
BEST SONG
Adele – Hello
Justin Bieber – Sorry
Lukas Graham – 7 Years
Mike Posner – I Took A Pill In Ibiza (Seeb Remix)
Rihanna ft. Drake – Work

BEST VIDEO
Beyoncé – Formation
Coldplay – Up&Up
Kanye West – Famous
Tame Impala – The Less I Know the Better
The Weeknd ft. Daft Punk – Starboy

BEST FEMALE
Adele
Beyoncé
Lady Gaga
Rihanna
Sia

BEST MALE
Calvin Harris
Drake
Justin Bieber
Shawn Mendes
The Weeknd

BEST LIVE
Adele
Beyoncé
Coldplay
Green Day
Twenty One Pilots

BEST NEW
Bebe Rexha
DNCE
Lukas Graham
The Chainsmokers
Zara Larsson

BEST POP
Ariana Grande
Fifth Harmony
Justin Bieber
Rihanna
Selena Gomez
Shawn Mendes

BEST ROCK
Coldplay
Green Day
Metallica
Muse
Red Hot Chili Peppers

BEST ALTERNATIVE
Kings of Leon
Radiohead
Tame Impala
The 1975
Twenty One Pilots

BEST HIP HOP
Drake
Future
G-Eazy
Kanye West
Wiz Khalifa

BEST ELECTRONIC
Afrojack
Calvin Harris
David Guetta
Major Lazer
Martin Garrix

BEST PUSH
Alessia Cara
Anne-Marie
Bebe Rexha
Blossoms
Charlie Puth
DNCE
Dua Lipa
Elle King
Halsey
Jack Garratt
Jonas Blue
Lukas Graham

BIGGEST FANS
Ariana Grande
Beyoncé
Justin Bieber
Lady Gaga
Shawn Mendes

BEST WORLD STAGE
Duran Duran – Piazza Del Duomo, Milan (2015)
Ellie Goulding – Piazza Del Duomo, Milan (2015)
Jess Glynne – Isle of MTV, Malta (2016)
Martin Garrix – Isle of MTV, Malta (2015)
One Republic – MTV Evolution, Philippines (2016)
Tinie Tempah – MTV Crashes, Plymouth (2015)
Tomorrowland – Belgium (2016)
Wiz Khalifa – Isle of MTV, Malta (2016)

 
Leave a comment

Posted by on September 27, 2016 in News

 

Kings of Leon“Walls” (Official Album Cover+Lista )


Walls” është albumi i ardhshëm  dhe  i shtate nga grupi Kings of Leon. Është  planifikuar  të lansohet me  14 Tetore 2016

Tracklist:

Waste a Moment
Reverend
Around The World
Find Me
Over
Muchacho
Conversation Piece
Eyes On You
Wild
WALLS

kings-of-leon-walls-2016-2480x2480

 
Leave a comment

Posted by on September 9, 2016 in News

 

Dua Lipa “Blow Your Mind (mwah)” | Në dispozicion të premten!


Dua Lipa vazhdon me promovimin e kengeve te cilat priten te gjendne ne albumin e saj debutues,  të shumëpritur

Singli i ardhshme dhe i  pestë nga projekti është kënga “Blow Your Mind (mwah)”, i cili pritet që do të dalë në shitëje   digjitale më 26 gusht.

DUA-LIPA-Blow-Your-Mind-Mwah-Promo

 
Leave a comment

Posted by on August 22, 2016 in News

 

Tags: ,

Bebe Rexha, në Tiranë


bebe rexhaPas këngëtares Dua Lipa, një tjetër emër i njohur në fushën e muzikës pritet të vijë në Tiranë. Ajo është Bebe Rexha, gjithashtu një këngëtare shqiptare me famë ndërkombëtare, e cila do të mbërrijë në kryeqytet në muajin shtator.

Lajmin e ka bërë të ditur vet 26-vjeçarja në llogarinë e saj në “Twitter”, por edhe kryebashkiaku i Tiranës, Veliaj.

Bebe Rexha lindi në Nju Jork nën emrin Bleta Rexha në vitin 1989 nga dy prindër shqiptarë. Ajo nisi të këndonte në moshën 4-vjeçare, ndërsa krahas këngës ushqeu pasionin për disa instrumenta muzikore. Gjatë shkollës së mesme, Bebe Rexha ishte pjesë e një bande muzikore femërore.

Takimi me Samanta Cox, e cila në atë kohë punonte për promovimin e artisteve Lady Gaga dhe Kesha, i hapi rrugën e muzikës Bebe Rexhës, kur ajo ishte vetëm 15 vjeç.

Rexha është e njohur për hitet me të cilat ka fituar zemrat e adoleshentëve dhe të rinjve në mbarë botën, ndërsa nuk janë të pakta edhe bashkëpunimet me emra të njohur të muzikës, si David Guetta, Pit Bull, Nicky Minaj etj.

Ndër hitet më të njohura të saj janë “No Broken Hearts”, bashkëpunim me Nicky Minaj; “Hey Mama”, “Me, Myself and I”, etj.(tch.)

 
Leave a comment

Posted by on August 11, 2016 in News

 

Tags: , , , ,

Rikthehet Avni Hadërgjonaj me hit veror ”Nuk të njoh” (VIDEO)


avni hadergjonajMe profesion piktor, pasi e ka kryer shkollën e mesme të artit në Pejë, e pastaj studimet në degën e Pikturës, Avni Hadërgjonaj po godet sërish në muzikë. Hadergjonaj duket unik, dallon për nga stili, por edhe ngjyra e zërit nga këngëtarët tjerë. Ai është një frymë ndryshe në skenën muzikore shqiptare.

Avni Hadergjonaj është rikthyer fuqishëm në tregun muzikor shqiptarë. Projektin që e rikthej pas një pauze piktorin që merret me muzikë, është kënga me titull „Nuk të njoh“. Kënga e sapo lansuar me titull „Nuk të njoh“ është produkt muzikor i Nurteel dhe Granit Gashit nga „Massive Production“. Videoklipi është punuar profesionalisht nga „Max Production“, ndërkaq për stilin e këngëtarit është përkujdesur Joni Peçi.
Ritmi, interpretimi, pamjet dhe stili, bënë që ky projekt të cilësohet si i kompletuar dhe të tërheq gjithë këtë vëmendje publike. Ju ftojmë të dëgjoni „Nuk të njoh“ nga Avni Hadërgjonaj, këtë videoklip që po shpërndahet kudo.

 
Leave a comment

Posted by on August 4, 2016 in Video

 

Tags: , , , , , ,

2016 MTV Video Music Awards-Nominimet


Tupani paraqet listen e plote te nominimeve ket vit ne MTV Video Music Awards 2016 qe do te mbahet ne New York City me 28 gusht
Lista e plote e nominimeve eshte si me poshte /hk

download
VIDEO OF THE YEAR

Adele – “Hello”
Beyoncé – “Formation”
Drake – “Hotline Bling”
Justin Bieber – “Sorry”
Kanye West – “Famous”

Best Female Video

Adele – “Hello”
Ariana Grande – “Into You”
Beyoncé -“Hold Up”
Rihanna feat. Drake – “Work”
Sia – “Cheap Thrills”

Best Male Video

Drake – “Hotline Bling”
Bryson Tiller – “Don’t”
Calvin Harris feat. Rihanna – “This Is What You Came For”
Kanye West – “Famous”
The Weeknd – “Can’t Feel My Face”

Best Hip-Hop Video

Drake – “Hotline Bling”
Desiigner – “Panda’
Bryson Tiller – “Don’t”
Chance the Rapper feat. Saba – “Angels”
2 Chainz – “Watch Out’

Best Pop Video

Adele – “Hello”
Alessia Cara – “Wild Things”
Ariana Grande – “Into You”
Beyoncé -“Formation”
Justin Bieber -“Sorry”

Best Rock Video

All Time Low – “Missing You”
Coldplay – “Adventure of a Lifetime”
Fall Out Boy feat. Demi Lovato – “Irresistible”
Panic! At The Disco – “Victorious”
Twenty One Pilots – “Heathens”

Best New Artist

Bryson Tiller
Desiigner
DNCE
Lukas Graham
Zara Larsson

Best Electronic Video

99 Souls feat. Destiny’s Child and Brandy – “The Girl Is Mine”
Afrojack –  “Summerthing”
Calvin Harris and Disciples – “How Deep Is Your Love”
Mike Posner – “I Took a Pill in Ibiza”
The Chainsmokers feat. Daya – “Don’t Let Me Down”

Best Collaboration

Ariana Grande feat. Lil Wayne – “Let Me Love You”
Beyoncé feat. Kendrick Lamar – “Freedom”
Calvin Harris feat. Rihanna – “This Is What You Came For”
Fifth Harmony feat. Ty Dolla $ign – “Work From Home”
Rihanna feat. Drake – “Work”

Breakthrough Long Form Video

Beyoncé – Lemonade
Chris Brown – Royalty
Florence + The Machine – The Odyssey
Justin Bieber – Purpose: The Movement
Troye Sivan – Blue Neighborhood Trilogy

 

 
Leave a comment

Posted by on July 27, 2016 in News