RSS

Lista e plotë e fituesve 2013 NRJ Music Awards

27 Jan

Psy dhe  One Direction  ishin në mesin e fituesve të mëdhenje  në NRJ Music Awards në natën e shtunë e cila u mbajte ne  Cannes, France (26.01.13).Koreani  Psy  mori dy çmime për  kengen e tij  ‘Gangnam Style’  Fitoi ne kategorin si kenga Ndërkombëtar e  Vitit ,dhe  Video me e mire  e Vitit.

Ndërkohë, grupi britanik One Direction  fitoi çmimin për grupin më të mira ndërkombëtare.
Rihanna gjithashtu fitoi një çmim për Artisten  Ndërkombëtare  Femër te  Vitit, edhe pse 24-vjeçaria  nuk ishte i pranishëm në këtë ngjarje./Tupani/HK

Lista e plote  e Fituesve 2013 NRJ Music Awards :

Francophone Breakthrough of the Year: —Tal

International Breakthrough of the Year: —Carly Rae Jepsen

Francophone Female Artist of the Year: —-Shy’m

International Female Artist of the Year: —-Rihanna

International Duo/Group of the Year:—- One Direction

International Song of the Year:—- Psy – Gangnam Style

Music Video of the Year:—- Psy – Gangnam Style

2013 NRJ Music Awards Lista e plote e Nominimeve

French newcomer of the year: C2C, Orelsan, Tal, Youssoupha

International newcomer of the year: Birdy, Carly Rae Jepsen, Psy, Michel Telo

French female artist of the year: Amel Bent, Jenifer, Nolwenn Leroy, Shy’m

French male artist of the year: Corneille, David Guetta, Keen V, M. Pokora

French group/duo of the year: 1789, BB Brunes, Kenza Farah & Soprano, Sexion d’Assaut

International female artist of the year: Adele, Alicia Keys, Nicki Minaj, Rihanna

International male artist of the year: Flo Rida, Bruno Mars, Pitbull, Will.i.am

International group/duo of the year: Coldplay, Carly Rae Jepsen & Owl City, Maroon 5, One Direction

International record of the year: Call Me Maybe (Carly Rae Jepsen), Gangnam Style (Psy), Diamonds (Rihanna), This is Love (Will.i.am)

Music video of the year: Beauty and the Beast (Justin Bieber), Down the Road(C2C), Gangnam Style (Psy), Where Have You Been (Rihanna)

ImageImageImageImageImage

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on January 27, 2013 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: