RSS

Aktorja Jolie thotë se ka kryer operacion të mastektomisë

14 May

angelina jolieAktorja e mirënjohur e Hollivudit, Angelina Jolie, ka zbuluar se e ka kryer një mastektomi të dyfishtë parandaluese, pasi ishte ballafaquar me rrezikun e lartë të kancerit në gji.

Për vendimin e saj, aktorja 37 vjeçare ka shkruar në një artikull të publikuar sot në të përditshmen New York Times, me titullin “Zgjedhja ime mjekësore”.

Angelina Jolie tha se mjekët e kishin informaur atë se e ka gjenin e “gabuar” të njohur si BRCA1 dhe se ballafaqohet me 87% të rrezikut për kancer në gji.

Nëna e aktores Jolie kishte vdekur nga kanceri në moshën 56 vjeçare.

Aktorja e mirënjohur e Hollivudit tha se “ajo kishte vendosur të jetë proaktive” dhe me operacion i ka hequr të dy gjinjtë. Jolie deklaroi se gjasët për zhvillimin e kancerit të gjirit tash janë zvogëluar 5%.

Angelina Jolie i ka tre fëmijë të saj dhe tre fëmijë të adoptuar me partnerin e saj, aktorin Brad Pitt.(rel,tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on May 14, 2013 in News

 

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: