RSS

Martesa e dy muslimaneve lesbike

27 May

martesa2705Dy gra pakistaneze përfituan nga e drejta që i jep ligji britanik për martesë e çifteve të së njëjtës gjini, për të vënë kurorë midis tyre këtë të hënë. 

Martesa e 34-vjeçares Rahena Kausar dhe 29-vjeçares Sonia Kamar, e raportuar nga “The Sun”, është e para martesë lesbike në historinë e Britanisë, midis dy grave që deklarohen si besimtare muslimane.

Zonjat Kausar dhe Kamar, në intervistën e dhënë pas martesës, treguan se kishin vendosur të hidhnin hapin final për kurorëzimin e dashurisë së tyre, ndonëse kishin marrë kërcënime vdekje në Lahore dhe Mirnour, qytetet pakistaneze nga të cilat ato vijnë.

Gratë aplikuan menjëherë pas martesës për strehim politik, me argumentin se rikthimi i tyre në Pakistan do të kërcënonte jetën e tyre.

Ato u njohën gjatë studimeve që secila prej tyre po realizonte në Birmingam.

Në besimin islam, ashtu si në besimet e tjera tradicionale, si katolicizmi, ortodoksia apo judaizmi, martesat e të njëjtës gjini janë rreptësisht të ndaluara.

Megjithatë, dy gratë, edhe pse e konsiderojnë veten si “besimtare”, thanë për “The Sun” se “ajo që bëjnë me jetën e tyre, nuk është punë e askujt”. / Top Channel/Tupani

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on May 27, 2013 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: