RSS

Korriku sjell rritje temperaturash

01 Jul

temperatura me diellJava e parë e korrikut do të sjellë rritjen graduale të temperaturave në të gjithë vendin dhe fillimin e një moti më të qëndrueshëm, krahasuar me ditët e qershorit. 

Sipas sinoptikanëve, dita e diel ka shënuar ulje të temperaturave, duke shënuar 28 gradë celcius në vlerë maksimale, si dhe është shoqëruar me vranësira dhe reshje, të cilat janë të lokalizuara kryesisht në zonat malore të territorit të Shqipërisë.

Shkak për këtë është qarkullimi në vend i masave ajrore, që vijnë nga veri-perëndimi i Europës.

Por, moti i paqëndrueshëm – sipas sinoptikanëve – do të pasojë në fillim të javës nga një mot i kthjellët dhe më i ngrohtë.

Kështu, ditën e hënë, temperaturat parashikohen të pësojnë një rritje prej tre gradë celcius, duke shënuar 31 gradë. Rritje graduale të temperaturave do të ketë edhe ditën e martë dhe në ditët e tjera, që pasojnë fillimin e periudhës së nxehtë të stinës së verës. / Top Channel/Tupani

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on July 1, 2013 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: