RSS

Arratiset nga Rusia pasi e pikturoi Putinin me veshje femrash

29 Aug

putini femerNjë artist rus që i ka pikturuar presidentin Vladimir Putin dhe kryeminstrin Dmitry Medvedev në veshje të brendshme femrash ka ikur nga Rusia.

Konstantin Altunin i ka thënë Radios Evropa e Lirë se ai është duke kërkuar azil politik në Francë.

Policia i ka konfiskuar pikturat nga njëra galeri e “Muzeut të Fuqisë” në Shën Petersburg të hënën, së bashku me tri piktura të tjera që e nënçmojnë udhëheqësin e Kishës Ortodokse ruse dhe ligjvënësit që kanë përkrahur ligjet kontraverse kundër homoseksualve të Rusisë.

Altunin ka thënë se ai ka vendosur që të largohet pasi bashkëshortja e tij i ka thënë përmes telefonit se një furgon policie i parkuar jashtë shtëpisë së tij është “duke e pritur atë”.

Policia nuk e ka sqaruar se cilat ligje mund të jenë shkelur nga pikturat e Altuninit.

Rusia ka ligje kundër ofendimit të autoriteteve, një shkelje ligji kjo në bazë të të cilës mund të dënohesh deri me një vit burg, maksimum.(rel,tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on August 29, 2013 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: