RSS

“Eurovision 2014” mbahet në Kopenhagë

03 Sep

eurovizioni 2014U bë i njohur qyteti ku do të zhvillohet konkursi me mjaft popullaritet i muzikës evropiane “Eurovision” në vitin 2014.

Siç njoftoi Zyra e Unionit të Transmetuesve Evropianë (EBU), konkursi do të mbahet në Kopenhagë në sallën e koncerteve “B&W Hallerne”.

“Eurovizioni” do të zhvillohet në Kopenhagë tashmë për të tretën herë. Kryeqyteti danez ka pritur konkurruesit në vitin 1964 dhe 2001. Në vitin 2005 qyteti organizoi një shfaqje kushtuar 50-vjetorit të “Eurovision”.
Fitoren Danimarkes ia solli  Emmelie de Forest me kengen “Only Teardrops” ne vitin 2013.
[Finalja e konkursit do të mbahet më 10 maj të vitit 2014, gjysmëfinalet do të zhvillohen më 6 dhe 8 maj. Slogani i “Eurovision” në Danimarkë tingëllon kështu: “Bashkohu me ne” (ang. “Join Us”).(koha,tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 3, 2013 in News

 

Tags: , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: