RSS

Cavusoglu, politikani i parë homoseksual turk

14 Sep

Cavusoglu, politikani i parë homoseksual turkNjë homoseksual turk do të kandidojë për zgjedhjet lokale që janë të parapara të mbahen në muajin mars dhe nëse arrin të fitojë, do të bëhet personi i parë që i përket komunitetit LGBT që do të mbante një funksion shtetëror në Turqi, njoftojnë mediat lokale turke.

Can Cavusoglu, i lindur në Stamboll, dhe që ka studiuar në SHBA, ka njoftuar se do të jetë kandidat i pavarur për zgjedhjen e kryebashkiakut të Bulancak, qytet në detin e Zi.

Kandidati në fushatën e tij thotë se është “aktivist i homoseksualve”, luftetarë i të drejtave të grave, fotograf dhe shkrimtar” dhe se ai shpreson që nëse arrin të fitojë zgjedhjet, do të tërheq më shumë investime amerikane.

Homoseksualiteti në Turqi nuk është i ndaluar me ligj, por shumica e banorëve të këtij shteti ende i sheh me dyshim të madh pjesëtarët e këtij komuniteti pakicë.

Agjencia e lajmeve France Press raporton se gjatë dhjetë vjetëve të fundit është forcuar lufta për të drejtat e komunitetit LGBT në Turqi.(rel,tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 14, 2013 in News

 

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: