RSS

Rugova e para në Ballkan me “rrugë të hekurt”

23 Sep

bjeshka1Në kilometrin e katërt të rrugës nga Peja drejt Grykës së Rugovës, te vendi i quajtur “Shpella e Mbretëreshës”, ka nisur ndërtimi i “rrugës së hekurt” (Via Ferrata), që do t’u mundësojë adhuruesve të natyrës të shijojnë një peizazh shumë atraktiv, të cilin deri më tash e kanë shijuar vetëm alpinistët.

“Rruga e hekurt” po punohet nga alpinistët e klubit “Marimangat e Pejës” me ndihmën edhe të dy ekspertëve italianë, Luca Lietti e Andrea Zanetti. Kjo është “Via Ferrata” e parë në Kosovë dhe sipas “Marimangave”, e para edhe në Ballkan, shkruan sot “Koha Ditore”. Ajo pritet të nxisë edhe më shumë turizmin malor në këto anë.(koha,tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on September 23, 2013 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: