RSS

Ndërron jetë në moshën 87 vjeçare aktorja e mirënjohur, Drita Pelingu

02 Oct

drita-pelingu-noa-300x273Aktorja e madhe Drita Pelingu ka ndërruar jetë para pak minutash, në moshën 87 vjeçare.

Drita Pelingu ka marrë titullin “Artiste e Merituar ” nga viti 1986.

Drita Pelingu lindur në qytetin e Vlorës në vitin 1926  filloi punën si aktore profesioniste në Teatrin Kombëtar në vitin 1946.

Disa nga komeditë dhe dramat e para ku ajo ka interpretuar në teatrin shqiptar. “Rëshqitja”, “Arturo Ui”, ” I çuditshmi ”, “Zonja e Bujtinës”, ” Gratë gazmore të Uindsorit”, “Artani”, etj.

Në kinematografi ajo u shfaq fillimisht me një rol të vogël tek “Tana” (1958), e më pas tek “Njeriu me top“, “Kur hidheshin themelet“, ku interpreton rolin e Budës, “Vajzat me kordele të kuqe“, “Radiostacioni“, “Përtej mureve të gurta“, “Fjalë pa fund“, “Shpresa“, etj.

Ajo ka luajtur mbi 120 roleve në teatër dhe kinematografi. Mban titullin “Artiste e Merituar” që nga vitit ’86, ndërsa në vitin ’96 ështe fituese e çmimit kombetar “Ismail Qemali (çmimi)“. Me titullin e lartë “Mjeshtre e Madhe e Punës“,akorduar nga Presidenti i Republikës ajo u nderua pesë vjet më parë.(tema)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on October 2, 2013 in News

 

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: