RSS

Pishtari olimpik niset për në hapësirë

07 Nov

pishtariPishtari olimpik është nisur në një rrugë, të cilën nuk e ka bërë asnjë pishtar tjetër.

Një raketë Souyz është nisur sot nga qendra Baikonur në Kazakistan, për të dërguar pishtarin dhe një ekip prej tre personash në hapësirë.

Për arsye të sigurisë, pishtari nuk do të jetë i ndezur gjatë fluturimit dhe as gjatë kohës së tij në hapësirë.

Pasi të futet në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, pishtari do të merret nga dy kozmonautë rusë dhe do të bëjë ecje në hapësirë.

Pishtari do të kthehet në Tokë të hënën, për të vazhduar rrugëtimin prej 65,000 kilometrash, i cili do të përfundojë me fillimin e Lojërave Olimpike Dimërore në Soçi të Rusisë, më 7 shkurt.(rel,tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on November 7, 2013 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: