RSS

Forma e re e gripit të shpezëve H10N8, merr jetën e parë

18 Dec

gripiNjë 73 vjeçe nga Kina ka vdekur nga një lloj i ri i gripit të shpeëve, H10N8 virusi, njoftoi të mërkurën agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Viktima kishte vdekur më 6 dhjetor nga insuficienca respiratore dhe shoku, thanë mjekët, të cilët bënë të ditur se pacientja kishte kërkuar ndihmë në spital në fund të nëntorit.

Kjo agjenci citon ekspertët duke thënë se rasti u regjistrua në Nanchang, kryeqytetin e krahinës jug-lindore Jiangxi, dhe se sipas tyre nuk ka rrezik që të shpërndahet tutje.

Qendra kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka identifikuar llojin e ri si H10N8 avian influenza virus, thotë Xinhua.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (WHO) nuk ka ende asnjë informacion për virusin e saj, të paktën jo në portalin e saj.

Një zëdhënës i kësaj organizate njoftoi se më vonë gjatë ditës do të komunikohet me opinionin.

Sipas Xinhua, gruaja që vdiq nga ky virus kishte vizituar një fermë të pulave dhe se ishte e ekspozuar në mjedise të tilla me shpezë.

Por, sipas kësaj agjencie, njerëzit që kanë pasur kontakt të afërt me viktimës nuk ka treguar ndonjë shenjë të infektimit ose simptome dalluese.

Lloji H7N9 i gripit të shpezëve është detektuar këtë vit në Kinë, dhe prej tij janë infektuar të paktën 139 njerëz në Kinë, Taiwan dhe Hong-Kong, duke vrarë 45 njerëz që bartën atë lloj.(rel.tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on December 18, 2013 in News

 

Tags: ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: