RSS

Australia përgatitet për zjarre masive

14 Jan

australiAustralia, e goditur nga një valë rekorde e të nxehtit, është duke u përgatitur për zjarret më të mëdha qysh në vitin 2009.

Shteti Victoria është në gjendje gatishmërie dhe ka mobolizuar dhjetëra mijëra zjarrfikës.

Meteorologët kanë paralajmëruar se këtë javë temperaturat do të arrijnë mbi 40 gradë Celsius.

Nga zjarret më 7 shkurt të vitit 2009, datë kjo që është quajtur “E shtuna e zezë”, kanë vdekur 172 persona dhe janë djegur mbi 2,000 shtëpi.(rel,tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on January 14, 2014 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: