RSS

Nominimet “Oscar”

17 Jan

oscar-statues-02Drama “American Hustle” dhe filmi hapësinor “Gravity” kryesojnë e nominimeve për cmimet e famshme “Oscar” me nga 10 të tilla secili.

“American Hustle” kandidon në të gjitha kategoritë për aktorët me Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper dhe Jennifer Lawrence, ndërsa në garën për figurën më të mirë, përballë ka “Gravity”, regjisori i të cilit, Alfonso Cuaron është kandiduar për regjinë më të mirë, ndërsa protagonistja Sandra Bullock si aktorja më e mirë.

Pas tyre ndjek “12 Years a Slave” në garë për 9 cmime, përfshirë këtu regjia më e mirë dhe figura më e mirë.

Në listën me 9 filma të nominuar për cmimet prestigjoze ndodhen gjithashtu edhe “The Wolf of Wall Street”, “Nebraska”, “Captain Philips”, “Dallas Buyers Club” dhe “Her”.

“American Hustle” është filmi i 15-të në historinë e cmimeve “Oscar” që nominohet në katër kategoritë vlerësuese për aktorët, megjithëse asnjëherë nuk ka ndodhur që një film t’i fitojë që të gjitha këto kategori. Të njëjtën gjë e arriti edhe “Silver Linings Playbooks” vitin e kaluar, 4 nominime në kategorinë e aktrimit, ku Jennifer Laërence fitoi cmimin si aktorja më e mirë protagoniste./ Top Channel/Tupani

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on January 17, 2014 in News

 

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: