RSS

Grammy 2014 Fituesit-Lista e Plote

27 Jan

US-MUSIC-GRAMMY AWARDS-SHOW

Ngjarja me e madhe e vitit Grammy, te 56 me radhe,eshte dominuar nga dueti francez Daft Punk me 5 cmime.Ata jane shpallur fitues ne kategorit kryesore:Album i vitit, albumi i tyre “Random Access Memories” dhe ne kategorin Inqizim i vitit,kenga e tyre “Get Lucky.”Ata ishin fitues edhe si performuesit me te mire ne  kategorin e POP  Duetit/Grupit me kengen “Get Lucky.”Ndersa albumi i tyre “Random Access Memories”u shpall edhe si albumi me i mire Dance/Elektronik.Fitues ishin me albumin e tyre edhe ne kategorin  Best Engineered Album, Non-Classical.

Daft Punk do te hyn edhe ne historin e Grammy me fjalimin me te shkurt te mbajtur ndonjehere -Asnje Fjal. njofton DE

Fitues te tjer ishin edhe Macklemore and Ryan Lewiste cilet fituan 4 cmime,duke perfshire edhe cmimin ne kategoirn e Artistit te Ri me te mire(Best New Artist) Albumi me i mire  Rap ,albumi “The Heist,kenga me e Mire  Rap “Thrift Shop” dhe performimi me i mire Rap  “Thrift Shop”.

Ju rikujtojm se me se shumti nominime kishte Jay Z,listen e te nominuarve e shikoni ketu

Lista e Plote e Fituesve te Grammyt 2014

1. Album of the Year: “Random Access Memories,” Daft Punk
2. Record of the Year: “Get Lucky,” Daft Punk Featuring Pharrell Williams & Nile Rodgers
3. Song of the Year: “Royals,” Joel Little & Ella Yelich O’Connor, songwriters (Lorde)
4. Best New Artist: Macklemore & Ryan Lewis
5. Best Pop Solo Performance: “Royals,” Lorde
6. Best Pop Duo/Group Performance: “Get Lucky,” Daft Punk Featuring Pharrell Williams & Nile Rodgers
7. Best Pop Instrumental Album: “Steppin’ Out,” Herb Alpert
8. Best Pop Vocal Album: “Unorthodox Jukebox,” Bruno Mars
9. Best Dance Recording: “Clarity,” Zedd Featuring Foxes
10. Best Dance/Electronica Album: “Random Access Memories,” Daft Punk
11. Best Traditional Pop Vocal Album: “To Be Loved,” Michael Buble
12. Best Rock Performance: “Radioactive,” Imagine Dragons
13. Best Metal Performance: “God Is Dead?” Black Sabbath
14. Best Rock Song: “Cut Me Some Slack,” Dave Grohl, Paul McCartney, Krist Novoselic & Pat Smear, songwriters (Paul McCartney, Dave Grohl, Krist Novoselic, Pat Smear)
15. Best Rock Album: “Celebration Day,” Led Zeppelin
16. Best Alternative Music Album: “Modern Vampires Of The City,” Vampire Weekend
17. Best R&B Performance: “Something,” Snarky Puppy With Lalah Hathaway
18. Best Traditional R&B Performance: “Please Come Home,” Gary Clark Jr.
19. Best R&B Song: “Pusher Love Girl,” James Fauntleroy, Jerome Harmon, Timothy Mosley & Justin Timberlake, songwriters (Justin Timberlake)
20. Best Urban Contemporary Album: “Unapologetic,” Rihanna
21. Best R&B Album: “Girl On Fire,” Alicia Keys
22. Best Rap Performance: “Thrift Shop,” Macklemore & Ryan Lewis Featuring Wanz
23. Best Rap/Sung Collaboration: “Holy Grail,” Jay Z feat. Justin Timberlake
24. Best Rap Song: “Thrift Shop,” Ben Haggerty & Ryan Lewis, songwriters (Macklemore & Ryan Lewis Featuring Wanz)
25. Best Rap Album: “The Heist,” Macklemore & Ryan Lewis
26. Best Country Solo Performance: “Wagon Wheel,” Darius Rucker
27. Best Country Duo/Group Performance: “From This Valley,” The Civil Wars
28. Best Country Song: “Merry Go ‘Round,” Shane McAnally, Kacey Musgraves & Josh Osborne, songwriters (Kacey Musgraves)
29. Best Country Album: “Same Trailer Different Park,” Kacey Musgraves
30. Best New Age Album: “Love’s River,” Laura Sullivan
31. Best Improvised Jazz Solo: “Orbits,” Wayne Shorter, soloist
32. Best Jazz Vocal Album: “Liquid Spirit,” Gregory Porter
33. Best Jazz Instrumental Album: “Money Jungle: Provocative In Blue,” Terri Lyne Carrington
34. Best Large Jazz Ensemble: “Night In Calisia,” Randy Brecker, Włodek Pawlik Trio & Kalisz Philharmonic
35. Best Latin Jazz Album: “Song For Maura,” Paquito D’Rivera And Trio Corrente
36. Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance: “Break Every Chain [Live],” Tasha Cobbs
37. Best Gospel Song: “If He Did It Before… Same God [Live],” Tye Tribbett, songwriter (Tye Tribbett)
38. Best Contemporary Christian Music Song: “Overcomer,” David Garcia, Ben Glover & Christopher Stevens, songwriters (Mandisa)
39. Best Gospel Album: “Greater Than [Live],” Tye Tribbett
40. Best Contemporary Christian Music Album: “Overcomer,” Mandisa
41. Best Latin Pop Album: “Vida,” Draco Rosa
42. Best Latin Rock, Urban or Alternative Album: “Treinta Días,” La Santa Cecilia
43. Best Regional Mexican Music Album: “A Mi Manera,” Mariachi Divas De Cindy Shea
44. Best Tropical Latin Album: “Pacific Mambo Orchestra,” Pacific Mambo Orchestra
45. Best American Roots Song: “Love Has Come For You,” Edie Brickell & Steve Martin, songwriters (Steve Martin & Edie Brickell)
46. Best Americana Album: “Old Yellow Moon,” Emmylou Harris & Rodney Crowell
47. Best Bluegrass Album: “The Streets Of Baltimore,” Del McCoury Band
48. Best Blues Album: “Get Up!” Ben Harper With Charlie Musselwhite
49. Best Folk Album: “My Favorite Picture Of You,” Guy Clark
50. Best Regional Roots Music Album: “Dockside Sessions,” Terrance Simien & The Zydeco Experience
51. Best Reggae Album: “Ziggy Marley In Concert,” Ziggy Marley
52. Best World Music Album: (TIE) “Savor Flamenco,” Gipsy Kings / “Live: Singing For Peace Around The World,” Ladysmith Black Mambazo
53. Best Children’s Album: “Throw A Penny In The Wishing Well,” Jennifer Gasoi
54. Best Spoken-Word Album: “America Again: Re-becoming The Greatness We Never Weren’t,” Stephen Colbert
55. Best Comedy Album: “Calm Down Gurrl,” Kathy Griffin
56. Best Musical Theater Album: “Kinky Boots”
57. Best Compilation Soundtrack For Visual Media: “Sound City: Real To Reel,” Butch Vig, compilation producer
58. Best Score Soundtrack For Visual Media: “Skyfall,” Thomas Newman, composer
59. Best Song Written For Visual Media: “Skyfall,” Adele Adkins & Paul Epworth, songwriters (Adele)
60. Best Instrumental Composition: “Pensamientos For Solo Alto Saxophone And Chamber Orchestra,” Clare Fischer, composer (The Clare Fischer Orchestra)
61. Best Instrumental Arrangement: “On Green Dolphin Street,” Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
62. Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s): “Swing Low,” Gil Goldstein, arranger (Bobby McFerrin & Esperanza Spalding)
63. Best Recording Package: “Long Night Moon,” Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
64. Best Boxed or Special Limited Edition Package: “Wings Over America (Deluxe Edition),” Simon Earith & James Musgrave, art directors (Paul McCartney And Wings)
65. Best Album Notes: “Afro Blue Impressions (Remastered & Expanded),” Neil Tesser, album notes writer (John Coltrane)
66. Best Historical Album: (TIE) “Charlie Is My Darling – Ireland 1965,” “The Complete Sussex And Columbia Albums”
67. Best Engineered Album: “Random Access Memories,” Peter Franco, Mick Guzauski, Florian Lagatta & Daniel Lerner, engineers; Antoine “Chab” Chabert, Bob Ludwig, mastering engineers (Daft Punk)
68. Producer of the Year, Non-Classical: Pharrell
69. Best Remixed Recording, Non-Classical: “Summertime Sadness (Cedric Gervais Remix),” Cedric Gervais, remixer (Lana Del Rey)
70. Best Surround Sound Album: “Live Kisses,” Al Schmitt, surround mix engineer; Tommy LiPuma, surround producer (Paul McCartney)
71. Best Engineered Album, Classical: “Winter Morning Walks,” David Frost, Brian Losch & Tim Martyn, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Dawn Upshaw, Maria Schneider, Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra)
72. Producer of the Year, Classical: David Frost
73. Best Orchestral Performance: “Sibelius: Symphonies Nos. 1 & 4,” Osmo Vänskä, conductor (MinnesotaOrchestra)
74. Best Opera Recording: “Adès: The Tempest,” Thomas Adès, conductor; Simon Keenlyside, Isabel Leonard, Audrey Luna & Alan Oke; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
75. Best Choral Performance: “Pärt: Adam’s Lament,” Tõnu Kaljuste, conductor (Tui Hirv & Rainer Vilu; Estonian Philharmonic Chamber Choir; Sinfonietta Riga & Tallinn Chamber Orchestra; Latvian Radio Choir & Vox Clamantis)
76. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance: “Roomful Of Teeth,” Brad Wells & Roomful Of Teeth
77. Best Classical Instrumental Solo: “Corigliano: Conjurer – Concerto For Percussionist & String Orchestra,” Evelyn Glennie; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)
78. Best Classical Vocal Solo: “Winter Morning Walks,” Dawn Upshaw (Maria Schneider; Jay Anderson, Frank Kimbrough & Scott Robinson; Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra)
79. Best Classical Compendium: “Hindemith: Violinkonzert; Symphonic Metamorphosis; Konzertmusik,” Christoph Eschenbach, conductor
80. Best Contemporary Classical Composition: “Schneider, Maria: Winter Morning Walks,” Maria Schneider, composer (Dawn Upshaw, Jay Anderson, Frank Kimbrough, Scott Robinson & Australian Chamber Orchestra)
81. Best Music Video: “Suit & Tie,” Justin Timberlake Featuring Jay Z
82. Best Music Film: “Live Kisses,” Paul McCartney

 
Leave a comment

Posted by on January 27, 2014 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: