RSS

ShBA-të paralizohen nga stuhia e akullt

13 Feb

akullNjë stuhi vdekjeprurëse e të ftohtit ka ngujuar qindra njerëz në rrugët e ngrira, ndërsa ka lënë qindra mijëra amvisëri në Shtetet e Bashkuara pa energji elektrik.

Mbi 3,700 fluturime, të parapara për të enjten, janë anuluar në gjithë territorin amerikan, për shkak të shpërthimit të stuhisë.
Gjysma e këtyre fluturimeve janë anuluar në aeroportin më të frekuentuar të Atlantas, Hartsfield-Jackson.

Afro gjysmë milion amvisëri dhe biznese kanë mbetur pa energji elektrike, kryesore në jug-lindje të ShBA-ve, lajmëron televizioni CBS, duke shtuar se të paktën 11 persona kanë vdekur nga të ftohtit.

Sipas rrjetit CNN, të paktën 10 persona kanë vdekur nga acari.

Presidenti Barack Obama ka shpallur gjendje të jashtëzakonshmë në Gjeorgji dhe Karolinën e Jugut, në mënyrë që të zbarkoj resurset federale për të ndihmuar popullatën.(rel,tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on February 13, 2014 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: