RSS

Vaji i peshkut ndihmon gjumin tek fëmijët

07 Mar

femija-gjumeVaji i peshkut ndihmon fëmijët të flenë më mirë sipas kërkuesve shkencorë të Universitetit të Oksfordit. 

Sipas studimit, acidet omega-3 që gjenden vetëm tek peshku zgjasin gjumin e fëmijëve dhe gjithashtu e bëjnë më të qetë atë.

Kërkuesit shkencorë morën 352 fëmijë të moshës 7-9 vjeç që flinin pak dhe i dhanë suplemente të omega-3 për 4 muaj radhazi.

Më pas, fëmijëve iu vu një sensor në kyçin e dorës që regjistronte lëvizjet e tyre në shtrat gjatë natës. U vu re se koha e gjumit të tyre u rrit mesatarisht me 58 minuta dhe zgjimet gjatë natës u pakësuan ndjeshëm.

Dietologët këshillojnë që çdo njeri duhet të hajë peshk të paktën dy herë në javë./ Top Channel/Tupani

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on March 7, 2014 in News

 

Tags: , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: