RSS

‘Believe’ nga Cher është kënga më e shitur nga një artist femër në historinë UK’s

08 Mar

Për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Gruas (8 marsi) ,OfficialCharts.com ka  zbuluar top 40 e singlave me te shitur  të gjitha kohërave nga zonjat ne  Mbretërin  e  Bashkuar ,dhe sipas OfficialCharts  kenga ‘Believe’ nga  Cher është singli me  i shitur  nga një artist femër në historinë e Mbretërisë së Bashkuar ,Kënga kaloi shtatë javë në numrin një në vitin 1998 dhe ka shitur pothuajse 1.780.000’m kopje deri tani .ne Nr-2 eshte Whitney Houston me baladën e saj ” I Will Always Love You ‘, i cila  u lansua  në vitin 1992 
Britney Spears është në vendin e #3  me singlin  e saj debutues ‘…Baby One More Time’ /Tupani

UK Top 10 kenget  më të shitura  të të gjitha kohërave nga gratë janë :

1. Cher – ‘Believe’
2. Whitney Houston – ‘I Will Always Love You’
3. Britney Spears – ‘…Baby One More Time’
4. Celine Dion – ‘My Heart Will Go On’
5. Adele – ‘Someone Like You’
6. Jennifer Rush – ‘The Power of Love’
7. Spice Girls – ‘Wannabe’
8. Celine Dion – ‘Think Twice’
9. Rihanna ft. Calvin Harris – ‘We Found Love’
10. All Saints – ‘Never Ever’

The Official Top 40 Biggest Selling Singles Of All Time By Female Artists

Image

1 BELIEVE– CHER 1998
2 I WILL ALWAYS LOVE YOU— WHITNEY HOUSTON 1992
3 …BABY ONE MORE TIME— BRITNEY SPEARS 1999
4 MY HEART WILL GO ON— CELINE DION 1998
5 SOMEONE LIKE YOU— ADELE 2011
6 THE POWER OF LOVE— JENNIFER RUSH 1985
7 WANNABE—- SPICE GIRLS 1996
8 THINK TWICE—- CELINE DION 1994
9 WE FOUND LOVE— RIHANNA FEATURING CALVIN HARRIS 2011
10 NEVER EVER— ALL SAINTS 1997
11 CALL ME MAYBE— CARLY RAE JEPSEN 2012
12 HALLELUJAH—- ALEXANDRA BURKE 2008
13 PRICE TAG—- JESSIE J FEATURING B.O.B 2011
14 CAN’T GET YOU OUT OF MY HEAD—– KYLIE MINOGUE 2001
15 SATURDAY NIGHT—– WHIGFIELD 1994
16 TORN—- NATALIE IMBRUGLIA 1997
17 POKER FACE—- LADY GAGA 2009
18 2 BECOME 1—- SPICE GIRLS 1996
19 ONLY GIRL (IN THE WORLD)— RIHANNA 2010
20 I FEEL LOVE—- DONNA SUMMER 1977
21 BLEEDING LOVE—- LEONA LEWIS 2007
22 FAME— IRENE CARA 1982
23 I WILL SURVIVE—- GLORIA GAYNOR 1979
24 ALL I WANT FOR CHRISTMAS IS YOU— MARIAH CAREY 1994
25 FIGHT FOR THIS LOVE—- CHERYL COLE 2009
26 BAD ROMANCE—- LADY GAGA 2009
27 WHOLE AGAIN— ATOMIC KITTEN 2001
28 DON’T CRY FOR ME ARGENTINA—- JULIE COVINGTON 1976
29 ROLLING IN THE DEEP—- ADELE 2011
30 DIAMONDS—- RIHANNA 2012
31 FIREWORK—- KATY PERRY 2010
32 STARSHIPS— NICKI MINAJ 2012
33 SAY YOU’LL BE THERE— SPICE GIRLS 1996
34 JUST DANCE—- LADY GAGA 2010
35 JAR OF HEARTS—- CHRISTINA PERRI 2011
36 I KNOW HIM SO WELL—- ELAINE PAIGE AND BARBARA DICKSON 1984
37 A MOMENT LIKE THIS—- LEONA LEWIS 2006
38 MAKE YOU FEEL MY LOVE— ADELE 2008
39 C’EST LA VIE—- B’WITCHED 1998
40 ROAR—- KATY PERRY 2013
Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on March 8, 2014 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: