RSS

8 prilli – Dita Ndërkombëtare e Romëve

08 Apr

rometSot është Dita Ndërkombëtare e Romëve.

Përveç festimit të kulturës rome, kjo ditë ka për qëllim të rrisë vetëdijen edhe për çështjet me të cilat përballet ky komunitet.

Kjo ditë është shpallur zyrtarisht më 1990 në Serok të Polonisë.

Autoritetet e disa vendeve të Bashkimit Evropian, sidomos Francës dhe Hungarisë, thuhet se kanë vahzduar të dëbojnë me forcë emigrantët romë, gjatë tre muajve të parë të këtij viti.(rel,tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on April 8, 2014 in News

 

Tags: , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: