RSS

Eklipsi i plotë i Hënës në Amerikën Veriore dhe Jugore

16 Apr

eklipisEklipsi i plotë i Hënës është parë në pjesë të Amerikës Veriore dhe Jugore.

Hëna është errësuar nga hija e Tokës herët në mëngesin e djeshëm, dhe ky fenomen i rrallë ka zgjatur për më tepër se një orë.

Për disa, Hëna është paraqitur me ngjyrë të kuqe të portokalltë, pasi të gjitha lindjet dhe perëndimet e Diellit, shndërrisin me një dritë të ndryshueshme nga Toka. Rrjedhimisht, është i njohur termi “Hëna e përgjakshme”.

Ky është i pari nga katër eklipset gjatë këtij viti, dhe i pari prej katër eklipseve të plota të Hënës këtë dhe vitin e ardhshëm.(rel,tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on April 16, 2014 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: