RSS

SHBA shënon 238-vjetorin e pavarësisë

04 Jul

E4EF0114-A434-4AA8-B6A9-C5C3DEF68F83_w640_r1_cx0_cy5_cw0_sShtetet e Bashkuara të Amerikës shënojnë sot 238-vjetorin e pavarësisë.

Më 4 korrik të vitit 1776, 13 kolonitë e para amerikane kanë shpallur pavarësinë nga Britania e Madhe.

Dita e Pavarësisë tradicionalisht festohet me fishekzjarre, parada, koncerte festive dhe tubime e këngë patriotike.(rel,tupani)

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on July 4, 2014 in News

 

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: