RSS

Author Archives: tupanibie

Lorent Mataj – Keng per Beg Rizaj (Official Video HD)


lorent-mataj-keng-per-beg-rizaj
Keng per Beg Rizaj nga Lorent Mataj

Advertisements
 
Leave a comment

Posted by on November 13, 2016 in News

 

Tags: , , ,

Bebe Rexha, në Tiranë


bebe rexhaPas këngëtares Dua Lipa, një tjetër emër i njohur në fushën e muzikës pritet të vijë në Tiranë. Ajo është Bebe Rexha, gjithashtu një këngëtare shqiptare me famë ndërkombëtare, e cila do të mbërrijë në kryeqytet në muajin shtator.

Lajmin e ka bërë të ditur vet 26-vjeçarja në llogarinë e saj në “Twitter”, por edhe kryebashkiaku i Tiranës, Veliaj.

Bebe Rexha lindi në Nju Jork nën emrin Bleta Rexha në vitin 1989 nga dy prindër shqiptarë. Ajo nisi të këndonte në moshën 4-vjeçare, ndërsa krahas këngës ushqeu pasionin për disa instrumenta muzikore. Gjatë shkollës së mesme, Bebe Rexha ishte pjesë e një bande muzikore femërore.

Takimi me Samanta Cox, e cila në atë kohë punonte për promovimin e artisteve Lady Gaga dhe Kesha, i hapi rrugën e muzikës Bebe Rexhës, kur ajo ishte vetëm 15 vjeç.

Rexha është e njohur për hitet me të cilat ka fituar zemrat e adoleshentëve dhe të rinjve në mbarë botën, ndërsa nuk janë të pakta edhe bashkëpunimet me emra të njohur të muzikës, si David Guetta, Pit Bull, Nicky Minaj etj.

Ndër hitet më të njohura të saj janë “No Broken Hearts”, bashkëpunim me Nicky Minaj; “Hey Mama”, “Me, Myself and I”, etj.(tch.)

 
Leave a comment

Posted by on August 11, 2016 in News

 

Tags: , , , ,

Rikthehet Avni Hadërgjonaj me hit veror ”Nuk të njoh” (VIDEO)


avni hadergjonajMe profesion piktor, pasi e ka kryer shkollën e mesme të artit në Pejë, e pastaj studimet në degën e Pikturës, Avni Hadërgjonaj po godet sërish në muzikë. Hadergjonaj duket unik, dallon për nga stili, por edhe ngjyra e zërit nga këngëtarët tjerë. Ai është një frymë ndryshe në skenën muzikore shqiptare.

Avni Hadergjonaj është rikthyer fuqishëm në tregun muzikor shqiptarë. Projektin që e rikthej pas një pauze piktorin që merret me muzikë, është kënga me titull „Nuk të njoh“. Kënga e sapo lansuar me titull „Nuk të njoh“ është produkt muzikor i Nurteel dhe Granit Gashit nga „Massive Production“. Videoklipi është punuar profesionalisht nga „Max Production“, ndërkaq për stilin e këngëtarit është përkujdesur Joni Peçi.
Ritmi, interpretimi, pamjet dhe stili, bënë që ky projekt të cilësohet si i kompletuar dhe të tërheq gjithë këtë vëmendje publike. Ju ftojmë të dëgjoni „Nuk të njoh“ nga Avni Hadërgjonaj, këtë videoklip që po shpërndahet kudo.

 
Leave a comment

Posted by on August 4, 2016 in Video

 

Tags: , , , , , ,

Mbyten Vëlla e Motër në Prishtinë


gropa006-1-e1466694759260Një djalë 11-vjeçar dhe motra e tij 13-vjeçe janë mbytur në një gropë me ujë në lagjen “Kolovica” të kryeqytetit.
Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në kryeqytet. Dy fëmijë, vëlla e motër, janë mbytur në një gropë me ujë në lagjen “Kolovica”.
Zëdhënësja e Policisë, Florie Ahmeti, ka thënë për KALLXO.com se rreth orës 14:00 kanë marrë një njoftim sipas të cilit një fëmijë ka rënë në një gropë.
“Pasi kanë dalë në vendin e ngjarjes ekipet policore është kuptuar se bëhet fjalë për dy fëmijë“, ka thënë zëdhënësja Ahmeti.
Më tej, ajo tregon se fëmijët e mbytur janë vëlla e motër. Djali është 11-vjeçar e motra 13-vjeçe.
Policia e ka hapur rastin si “vdekje e dyshimtë“ dhe “shkaktim i rrezikut të përgjithshëm”.
Sipas zëdhënëses së Policisë, gropa ishte hapur për disa punime.
gropa003

 
Leave a comment

Posted by on June 23, 2016 in Lajme

 

Tags: , ,

Besa ft. Flori – 123(Video)


Besa ft. Flori - 123

 
Leave a comment

Posted by on June 15, 2016 in Video

 

Tags: , , ,

Festivali “Dita jonë” festivali më I mirë për fëmijë në trojet shqiptare(Foto + Video)


13254437_10153792840504794_875862063604526967_n“Dita jonë” sa vjen e po rritet në aspektin artistik dhe teknik. Idea për të bërë këtë festival lindi në vitin 2013, kur artisti Shkodran Tolaj, I kthyer nga Gjermania kishte vendosur që të jep kontributin e tij në këtë qytet me të cilin ishte lidhur emocionalisht dhe shpirtërisht nga viti 2010. Njohja e tij me artisten Besiana Mehmedi-kërcovare e kishte bërë të eksplorojë traditën, doket, bujarinë dhe nevojat e këtij qyteti të lënë pasdore vite të tëra.Kështu nisi koncerti I fëmijëve me rastin e 1 qershorit-ditës së fëmijëve.

Nga ky koncert u ideua dhe akceptua “Dita jonë” me ardhjen e kryetarit shqiptar në krye të Komunës. “Dita joën” solli fëmijë kërcovarë të cilët u zbuluan nga ky festival e që sot vazhdojnë në edicionin e rrugëtimin në shumë festivale shqiptare duke qene prezantuesit më dinjitoz të kulturës së qytetit. Pikërisht “Dita jonë” nxiti dhe krijimin e shkollës private të muzikës në qytet të drejtuar nga maestro Tolaj dhe Besiana Mehmedi. Ndonëse vitin e kaluar ishte cilësuar nga kritika si festivali më I mirë shqiptar për fëmijë I cili I konkuron atij të Shkodrës me 54 vite traditë, drejtori Shkodran Tolaj na njofton me risitë e këtij viti. “Sivjet ështëi investuar shumë në skenografi, ndricim dhe zërim. Prezantimi I fëmijëve është bërë krejt ndryshe dhe I ngjante spektakleve të të rriturve. Në këtë festival u bashkuam shpirtërisht: Kosovë, Shqipëri e Maqedoni. Ishte prezent kori I shkollës “Ardhmëria” në Decan e cila drejtohet poashtu nga ne. Në skenë ishin diku 100 koristë të cilët krijuan lidhjen e dy qyteteve tona. Jo rastësisht vendosa që sivjet të konceptohet kështu festivali dhe të mbahet me 10 qershor. Dëshiroj që tek gjenerata e re të mbjell dashurinë për historinë dhe vlerat kombëtare. Meqë ishte dita e fundit e shkollës nuk kishte më bukur sesa të festohet në një datë kur kujtohet dhe Lidhja shqiptare e Prizrenit. Kam bindjen se dhe lidhja e dy koreve tona po dhe performanca e të gjithë fëmijëve nga trevat tona në Kërcovë, metet historike” tha Shkodran Tolaj.

Ai nuk harron pa falemnderuar të gjithë bashkëpunëtorët, televizionet shtetërore të Maqedonisë e Kosovës po dhe mediat e shkruara ndër to dhe Zhurnal për mbështetje. Falemnderon dhe prezantuesin e njohur dhe show menin Avni Qahili I cili I rriti vlerën festivalit të sivjetëm. Falemnderon bashkëpunëtorë të shumtë, individë dhe kompani si :Lindi, Instalimi, FMX production, Beni production, “Arabellën” për mikëpritjen e mbi 150 mysafirëve. Falenderon poashtu Shqipërinë për mbështetje të parezervë duke theksuar se festivalin e nderoi me prezencën e tij zv,ministri I kulturës së R. Shqipërisë z.Zef Cuni si dhe drejtori I Qendrës për Kulturë në Durrës. Tolaj, uroi të gjithë autorët të cilët sollën krijime të reja enkas për këtë festival. Uroi dhe tërë stafin e shoqatës “Kult” që vazhdimisht sjellin aktivitete të përmasave të jashtëzakoshme kombëtare. Uroi komunën e Kërcovës që mbetet promotor në shumë procese, dhe në ruajtjen e traditës së festivalit “Dita jonë” edhe në ditët më të vështira të funksionimit të saj.

Festivali “Dita jonë” u hap me himinin “Xhamadani I ri”. Më pas u interpretua kënga fituese e dicionit të kaluar “Matanë ure një fole” interpretuar nga vajza e Mitrovicës Rinesa Peci. Drejtori I festivalit në vend të fjalës përshëndetëse përzgjodhi të interpretojë së bashku me fëmijët “Rini thuaja këngës”. Ndonës për shkak të një udhëtimi zyrtar kretari I Komunës nuk isthte prezent ai kishte dërguar një telegram ku thuhej “ edhe pse larg fizikisht me mendje dhe zemër jam atje, pranë jush dhe pranë fëmijëve që I përqafoj të gjithë dhe u dëshiroj suksese. Aktivitete në kohë të tilla bartin vështirësi por së bashku arrijmë të tejkalojmë cdo sfidë dhe të japim frytet që deri dje na mungonin. Kam besim në punën që bëni dhe ska dilema se ky festival do jetë I suksesshëm. E di që në momente të caktuara dukem I rëndë, por gjithashtu e di që më kuptoni sa vështirë e kam të rimëkëmb një komunë që deri dje ishte e braktisur. Iu përshëndes nga Zvicra. Suksese të gjithë fëmijëve”. Edhe fjalimi I zv ministrit Zef Cuni ishte mjaft domethënës. I entuziazmuar nga vlera që përjetoi për së afërmi ai u shpreh” do kujtoj një strofë të një kënge që u interpretua sonte: kuq, kuq, kuq e zi, jemi veshur unë e tij, nga Decani në Uskanë, Shqipërinë e kemi nanë. Jam I lumtur që ndodhem këtu dhe po përjetoj këtë mbremje të mrekullueshme artistike. Fëmijët janë të vegjël por aktivitetet e tyre janë të mëdha. Dhe për këtë e përgëzoj Shkodran Tolajn I cili paska bërë një punë kolosale dhe aspak të lehtë. Të bashkosh fëmijët e dy qendrave Decan e Kërcovë, të sjellësh këtë nivel artistic nuk është lehtë. Urime, përgëzime dhe Shqipërinë do e keni mbas në cdo kohë në aktivitet e enivelit të tillë” tha Cuni. decani kercova festivali

Ethet e garës edhe pse fëmijët këtë festival e konsiderojnë si fesë të lumturisë, ekzistonin. Konkurimi ishte dinjitoz I ardhur nga 18 këngë nga interpretë të ndarë në kategori: junior (6-10 vjecare) dhe më të rritur (10-13 vjecare) të ardhur nga të gjitha trevat. Juria e përbërë nga personalitete të njohura të artit e kulturës z. Shqipe Halili –redaktore në emisionet e fëmijëve në RTK, kompozitori I njohur, doajen I krijimit shqip Naim Gjoshi nga Shqipëria dhe Sabaudin Zhuta-profesor universitar e kishin shumë të vështirë të vendosi cmimet duke theksuar se këngët në këtë festival janë aq profesionale dhe në stile të lloj-llojshme sa vështirë është ti kategorizosh në cmime. “Jam I lumtur që kjo gjeneratë po rritet në këtë frymë atdhedashurie. Mund të them se Tolaj është drejtori më I suksesshëm. Falë tij ky festival pa dilema është më I arrituri në pikëpamje të vlerave që sjell, jo vetem në Maqedoni po në tërë viset shqiptare. Më vjën mirë që Kërcova ka një artist si Shkodrani që I fal këtë festival kërcovarëve, duke mbetur mburrje dhe krenari për qytetin” tha professor Zhuta. Më pas ai theksoi se si cmimet e jurisë ashtu dhe publikut ishte vështirë ti ndash por me një punë të vëmendëshme nga tre anëtarët u ndanë keto cmime. Në junior: tre cmime të treta u takuan ;Zumeja Zurapit –Tetovë për këngën “Flutura në pranverë”, Olta Selimit-Gjilan për këngën “Lumturinë na e keni borgj” dhe Elena Ramabajës nga Prishtina për këngën “Një botë të bukur imagjinova”. Në dy cmimet e dyta junior u radhitën : Albanite Hoti nga Skenderaj për këngën “Motra ime” dhe Marigona Xhambazi nga Kërcova për këngën “Megjik dizajnere”. Vendi I parë në kategorinë junior I takoi djalit nga Struga Dion Rashidi për këgën “Jam kampion”.

Juria profesionale e festivalit ndau dhe tre cmime për tre këngëtarët më të mirë të festivalit.
Cmimi I tretë I takoi Adelajda Mazarit për interpretim të këngës” Zëri I nënës”, më pas cmimi I dytë I takoi Vesa Hasanaj nga Istogu për këngën “Tregim për babin” dhe cmimi parë me shumë meritë I takoi vokalit të mrekullueshëm Arbenita Cekut nga Decani për interpretim të”Këngë engjëllore”

Arbenita Ceku

Arbenita Ceku

Cmim u nda edhe për tekstin më të mirë që I takoi Suela Tukaj Mehmeti nga Tirana për “Profesionet”, kompozimi më I mirë I takoi Zulqifli Zibës për këngën “Zëri I nënës” orkestrimi më I mirë I takoi Jetmir Mehmetaj për këngën “Motër e vëlla”. Debitimi më I mirë I takoi vajzës gjashtë vjecare Albanite Hoti. Cmimi I RTK-së I takoi Engji Mustafajt nga Decani, cmimi I TVM2 I takoi Albina Bajramit nga Kërcova e cila poashtu mori dhe cmimin “kids votes” kënga më e votuar nga fëmijët-kori dhe solistët e festivalit.

Engji Mustafaj

Engji Mustafaj

Juria profesionale në kategorinë e të mëdhenjëve ndau tre cmime të treta për Albana Rijanin nga Kërcova dhe këngën “Dallëndyshe”, për Vivian Mehmetaj dhe këngën “Profesionet” si dhe për Albin Nikprelaj nga Tuzi për këngën “Dua të bëhem këngëtar”. Dy cmime të dyta u takuan decanasve Elton Tolaj për këngën “Rrugës për Uskanë” dhe Engji Mustafajt për këngën “Nuk e di”.

Elton Tolaj

Elton Tolaj

Cmimi I parë I jurisë I takoi Vigan Maksutit nga Tetova për këngën “Bota në duart tona” një këngë që përcjell mesazh të fuqishëm dhe porosi nga vet fëmijët të cilët botën e duan me ngjura dhe paqe. Me duartrokitje dhe brohoritje të vazhdueshme publiku I dha votën e vet dy këngëve fituese të cmimeve të publikut. “Motër e vëlla” interpretuar nga Denisa dhe Aldrin Dehari Nga Kërcova si dhe Salije Bajrami e Ylli Ajroja për këngën “Forca e bashkuar” poashtu nga Kërcova.

Në fund të festivalit të gjithë fëmijët, edhe ata në publik ashtu siq është bërë traditë morën dhurata nga festivali. Kjo mbrëmje do të ngelet për një vit në kujtesën e kërcovarëve dhe jo vetëm, kurse fonotekës së muzikës për fëmijë atë natë iu shtuan 18 krijime të reja të mrekullueshme.

(teksti Zhurnal.mk / Tupani)
(foto+video D.B.)
(PromovimiDubiks)

Arbenita Çeku -Këngë ëngjellore

Avdyl Berisha – Dyli “Rrokoko”

Kolazh Fituesit e edicioneve te kaluara

13394190_1088368717891945_395766083050554959_n

13394027_1088369311225219_9120875056791032489_n

13435515_1088369424558541_946988510720000865_n

13394030_1088369494558534_7724477264435198657_n

13406730_1088369514558532_5639948183333262188_n

13450840_1088369534558530_1048622667729477196_n

13419248_1088369604558523_6540523269280474004_n

13465982_1187388634613456_919842041164920151_n

13435351_1187388637946789_21825668593015562_n

13413130_1187388724613447_925924095249598389_n

13418848_1187388884613431_1896459543599982356_n

13406836_1187388974613422_7552621575364207818_n

13427859_1187389137946739_6609931623006057750_n

13419280_1187389101280076_4984585477954502506_n

13428465_1187389127946740_8436862549273493810_n

13407047_1187389361280050_6673818522413045351_n

13445757_1187389387946714_235056344392252966_n

13434862_1187389451280041_12030071106668145_n

13394210_1187389524613367_8040362064394844699_n

13434911_1088369694558514_743714720413385043_n

 
Leave a comment

Posted by on June 14, 2016 in Foto

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Shuhet Muhamed Ali


Shuhet Muhamed AliËshtë ndarë nga jeta në moshën 74-vjeçare legjenda e boksit, Muhamed Ali. Ish-kampioni i peshave të rënda në boks, ndërroi jetë në një spital të Arizonas ku ishte shtruar ditën e enjten.

Ai vuante prej kohësh nga një sëmundje në mushkëri, sëmundje që iu përshkallëzua edhe nga Parkinsoni.

Familja e tij njoftoi se funerali do të mbahet në vendlindjen e tij, Louisville, në Kentaki.

Lindur me emrin Cassius Marcellus Clay më 17 janar të vitit 1942, Ali u bë i famshëm pas fitores së medaljes së artë në Olimpiadën e Romës në vitin 1960.

I cilësuar si “më i madhi”, boksieri amerikan mposhti Sonny Liston në vitin 1964, vetëm 22 vjeç, duke fituar titullin e parë kampion bote për pesha të rënda, titull që do ta mbronte deri në vitin 1967.

Në këtë vit kundërshton luftën në Vietnam dhe refuzon t’i bashkohet ushtrisë amerikane, një vendim që do të pasonte heqjen e titullit si Kampion Bote dhe heqjen e licences së boksierit, që do të zgjaste për 4 vite.

Pas përfundimit të pezullimit, në vitin 1971 rikthehet me tre ndeshje ikonë të boksit botëror, ndeshje që e ndihmuan në rivendosjen në vend të imazhit të tij në publik, i kritikuar për refuzimin e luftës.

Ndeshja e parë pas pezullimit sjell edhe humbjen e parë. Më 8 mars 1971 Ali përballet me Joe Frazier në “Duelin e Shekullit”. Ishte hera e parë që në ring ngjiteshin dy boksierë që nuk kishin asnjë humbje.

E në këtë ndeshje njëri duhej të humbte dhe ai ishte Mohamed Ali, që dorëzoi titullin tek Joe Frazier. Në vitin 1974 rimerr trofeun duke mposhtur George Foreman, në duelin “Rumble in the Jungle”, i zhvilluar në Kinshasa, Zairenë e asaj kohe, sot Republika Demokratike e Kongos.

Më 1975 i duhet të mbrojë titullin sërish kundër Fraziers në Filipine. Joe nuk ia doli që të ngjitet në ring në raundin e fundit.

Gjashtë herë e mbrojti titullin para se të humbiste me pikë ndaj Leon Spinks në vitin 1978 dhe po këtë vit t’ia rimerrte sërish Spinksit.

Mbylli karrierën me dy humbje, ndaj Larry Holmes në vitin 1980 dhe Trevor Berbick në vitin 1981, në total 56 fitore, (37 me knock out dhe 19 me pikë) dhe 5 humbjeve (4 me pikë dhe 1 i tërhequr).

Shumë besonin se duhej të tërhiqej më herët, por edhe tërheqja në 1981 la pas një boshllëk në sportin e boksit, boshllëk që do të mbushej disi me shfaqjen e Mike Tyson në mesin e viteve ’80.

Në vitin 1984, Ali u diagnostikua me sëmundjen e Parkinsonin, sëmundje që e shoqëroi deri në frymën e fundit.

Sports Illustrated e ka kurorëzuar si “Sportistin e Shekullit” e po ashtu edhe BBC si “Personaliteti Sportiv i Shekullit” në vitin 1999.

Përveç suksesit në boks, Ali do të mbahet mend edhe si një aktivist për të drejtat e njeriut dhe poet që tejkalonte kufijtë e sportit, racës dhe kombësisë.

“Si një njeri që nuk shiti kurrë njerëzit e tij, por nëse kjo është shumë, atëherë thjesht si boksier”, do të deklaronte ai pas pyetjes sesi kishte dëshirë që të mbahej mend.

Kur ishte 22-vjeç iu bashkua organizatës “Kombi i Islamit”, një organizatë që synonte përmirësimin e kushteve ekonomike e sociale për afrikano-amerikanët në Shtetet e Bashkuara.

Pak më vonë, duke u shprehur se emri që i kishin dhënë në lindje, Cassius Marcellus Clay, ishte një emër skllavi, vendosi ta ndryshojë në Cassius X, e më vonë në Muhamed Ali, duke u konvertuar edhe në islam.(topchannel)

 
Leave a comment

Posted by on June 4, 2016 in News

 

Tags: , ,